Urządzając dopiero, co zakupione mieszkanie bądź remontując wnętrza nierzadko wymieniamy meble. Stajemy wtedy przed bardzo ważnym wyborem, zdecydować się na takie, wykonane na wymiar, czy możne gotowe, dostępne w wielu marketach czy sklepach meblarskich. W celu ułatwienia Ci podjęcia tej decyzji, w tym artykule przedstawimy zalety i wady obu tych rozwiązań. Dzięki temu sam zdecydujesz, które modele lepiej sprawdzą się w Twoim domu!

Funkcjonalne i piękne – meble na wymiar

Właściwie już teraz udało się uchwycić esencję zalet mebli wykonanych na wymiar. Przede wszystkich dostosowane są one pod względem funkcji do potrzeb domowników. Dodatkowo dopasowane są one precyzyjnie do układu i wielkości pomieszczenia, w którym będą się znajdować. Co więcej, ich wnętrza – układ półek, wieszaków i wielu innych – może odpowiadać temu, czego chcą sami domownicy. Istnieją również duże możliwości personalizacji mebli na wymiar pod względem ich wyglądu – mnogość wykorzystania kolorów, wzorów, a nawet możliwość nałożenia na nie fototapet!

Kilka drobnych wad

Niestety meble na wymiar nie mogły uniknąć drobnych wad, które pojawiają się nawet wtedy, kiedy wykonane zostały one precyzyjnie. Przede wszystkim… cena. Niestety wykonanie mebli na zamówienie wiąże się z całkiem dużymi kosztami, od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od jakości wykorzystanych materiałów, a także w jakim stopniu skomplikowana będzie praca. Co więcej, w związku z tym, że robione są na zamówienie, czas oczekiwania na ich otrzymanie (a także zamontowanie w pomieszczeniu) jest o wiele dłuższy niż gdybyśmy pojechali do sklepu i kupili gotowe już artykuły.

Atuty i wady gotowych mebli

Na rynku można nadal znaleźć wiele gotowych mebli modułowych. Są one zdecydowanie tańsze od ich odpowiedników wykonywanych na wymiar. Lepiej z kolei sprawdzą się większych przestrzeniach niż mniejszych. Wiele części zamiennych do nich (w przypadku, gdyby coś się zepsuło) jest bardziej dostępnych w różnego rodzaju sklepach, jak na przykład markety budowlane. To wiąże się z kolei z ich pewną wadą – zwykle do ich produkcji wykorzystuje się niższe jakości materiały. Co więcej nie spełniają one wszystkich potrzeb domowników. To przekłada się na ich mniejszą funkcjonalność w przeciwieństwie do odpowiedników robionych na wymiar.