Wyposażenie domu w szafki, szafeczki, szuflady, komody oraz wiele innych elementów może być nie lada wyzwaniem. Szczególnie z dobraniem wyposażenia jest problem w małych pomieszczeniach, czyli na przykład w mieszkaniach w blokach. Na szczęście można liczyć na meble na wymiar. Dzięki temu, że są one dostosowane do wymiarów i układów konkretnych pomieszczeń, mogą nadać mieszkaniu funkcjonalności, a także odpowiedniej prezencji. Jaka jest ich cena i od czego ona zależy? Tego dowiesz się w tym artykule!

Meble na wymiar a gotowe

Największym atutem tego pierwszego rozwiązania jest fakt, że szafy, szafki i inne wyposażenie spersonalizowane jest pod potrzeby domowników. Z drugiej strony gotowe rozwiązania, które można spotkać na wystawach również oferują użyteczne rozwiązania. Te jednak lepiej sprawdzają się w większych i bardziej ustawnych przestrzeniach. Meble na wymiar cechują się zwykle wyższą ceną, co jednak nie jest tak wielkim minusem w porównaniu do ich całej listy zalet.

Materiały, projekty i praca

W głównej mierze są to najważniejsze trzy filary, które decydują o tym, na ile zostaną wycenione Twoje meble na wymiar. Wybór nowoczesnych rozwiązań zwykle jest droższy niż tych, które powstały wcześniej i są wykorzystywane w każdym domu. Takie funkcjonalności, jak system powolnego domykania szafek mogą naprawdę podnieść cenę (jak i komfort!) zamówionego wyposażenia. Fronty wykonane z płyty laminowanej są słabsze, delikatniejsze, ale też tańsze. Z kolei fronty fornirowane i z litego drewna są jakościowo lepsze, ale co za tym idzie – droższe. Im więcej pracy potrzeba włożyć w ich projekt, tym również wpływa to na zwiększenie poniesionego na nie kosztu.

Trik na obniżenie ceny

Ciesz się wyposażeniem mebli na wymiar o koszcie nawet o kilka tysięcy złotych niższym niż na początku zakładałeś! Jak to zrobić? Zdecyduj się na zamówienie ich bezpośrednio u producenta, nie zaś w sklepie, który zajmuje się pośredniczeniem w sprzedaży. Dzięki temu możesz zaoszczędzić naprawdę dużo pieniędzy, które warto wtedy przeznaczyć, na przykład na gruntowny remont mieszkania lub domu.