To właśnie one decydują o tym, czy wygodnie nam się przygotowuje posiłki, a dodatkowo pełnią ważną funkcję dekoracyjną. Na rynku dostępne są bardzo różnorodne blaty kuchenne: laminowane, drewniane, kamienne i wiele innych rodzajów, a każdy z nich posiada nieco odmienne właściwości. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im bliżej oraz udzielimy kilku przydatnych wskazówek na temat ich pielęgnacji.

Blaty drewniane i laminowane do kuchni – najczęściej wybierane rozwiązania

Te pierwsze cenione są przede wszystkim za swoją świetną wytrzymałość – produkt wykonany ze szlachetnego gatunku drewna jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, wysokie temperatury czy wilgoć. Do ich atutów należy z pewnością również łatwość naprawy oraz naturalny wygląd, który doskonale komponuje się z każdą aranżacją. Pielęgnacja drewnianych blatów kuchennych polega na regularnym lakierowaniu bądź olejowaniu z wykorzystaniem specjalnych preparatów. Aby utrzymać je w czystości, wystarczy przetrzeć powierzchnię miękką, wilgotną szmatką z dodatkiem środka czyszczącego. Później powierzchnię trzeba wytrzeć do sucha.

Ogromną popularnością cieszą się też atrakcyjne cenowo blaty kuchenne laminowane. W odróżnieniu od produktów z drewna, praktycznie nie wymagają konserwacji, dostępne są w ogromnej gamie wzorów, a ich trwałość jest na bardzo dobrym poziomie. Nie są jednak aż tak odporne na zarysowania, a naprawa nie jest tak prosta, jak w przypadku drewna. Wyroby laminowane dobrze będą wyglądać zwłaszcza w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach.

Cechy i pielęgnacja kamiennego blatu kuchennego

Użytkownicy poszukujący bardziej dekoracyjnych rozwiązań na pewno spojrzą przychylnym okiem na produkty z kamienia naturalnego, np. granitu czy marmuru. Są one co prawda droższe i znacznie cięższe od tych produkowanych z drewna bądź laminatu, ale ich walory estetyczne są wręcz wybitne. Charakteryzują się też dużą żywotnością, niestraszne im uszkodzenia, wilgoć ani wysokie temperatury. Trzeba je regularnie impregnować z użyciem środków przeznaczonych dla konkretnego rodzaju kamienia, a podczas pielęgnacji należy unikać środków zawierających kwasy. Zwykle zabrudzenia można usunąć wilgotną ściereczką bez detergentów.

Chętnie wyprodukujemy dla Państwa blaty kuchenne laminowane, drewniane, kamienne lub z konglomeratu na wymiar. Firma Lober gwarantuje bezpłatną wycenę i projekt!